Moringa Oleifera Bitkisi

Moringa oleifera, kuzeybatı Hindistan’daki Himalayalar’ın güney eteklerine özgü bir ağaçtır. Ancak dünya çapında tropikal ve subtropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Kuraklığa dayanıklı hızlı büyüyen bu ağaç, 10-12 mt. Yüksekliğe kadar ulaşabilir. Modern bilim tarafından değerinin yakın zamanda keşfedilmesine rağmen, Moringa Bitkisi, eski Mısır, klasik Yunanistan ve Roma İmparatorluğu’nda parfüm üretiminde kullanılmıştır.

Genç yaprakların, sapların ve baklaların sebze olarak yenildiği Asya ve Afrika’daki beslenme ve iyileştirici özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılmıştır.

Moringa oleifera, besleyici bir sebze ağacı olup, çok çeşitli kullanımları nedeniyle genellikle “Hayat Ağacı” ya da “Mucize Ağaç” olarak bilinen bir bitkidir. Zira tohumundan köküne, sapına kadar bitkinin her parçasından yararlanılmaktadır. Ağacı, yaprağı, tohumu, kabuğu ve kerestesi ile her bölümü kullanılır.

Moringa oleifera Faydaları

Her parçası mucize olan bu ağacın; en önemli özelliği yaprağının besleyici özellikleridir. Moringa yaprakları ve meyveleri esas besin gücüdür ve önemli miktarda protein, vitamin ve mineraller sağlar. Moringa yaprakları aynı ağırlıktaki portakalın 7 misli C vitamini, sütün 4 misli kalsiyum, havucun 4 misli A vitamini, yoğurdun iki misli protein ve muzun 3 misli
potasyum içerir. Bu yüzden Yaşam Ağacı veya Mucize Ağaç olarak adlandırılır.

İlaç endüstrisinde 300’e yakın hastalığı iyileştirmek ve önlemek için kullanılmaktadır. Moringa yaprağı, zengin bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağıdır. Önemli miktarda A, C ve E vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum ve protein bakımından da zengindir.

Gelişmekte olan ülkelerde Moringa, beslenmeyi geliştirmek, koruyucu gıda güvenliğini sağlamak, kırsal kalkınmayı artırmak ve sürdürülebilir kılmak, toprak bakımını destekleme potansiyeline sahip olup, yem maddesi olarak kullanılabildiğinden dolayı hayvancılık için de son derece önemli bir tarım ürünüdür.

Moringa çiçekleri çay yapmak için kullanılır. Moringa çayı, bitkinin yapraklarından elde edilen ve son dönemlerde ülkemizde de popüler hale gelen bir çaydır. Olgun tohumlar fıstık gibi kavrulur ve yenebilir. Moringa tohumu tozu anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve aynı zamanda bir su arıtma cihazı olarak da oldukça etkilidir.


Olgunlaşmamış tohum kabukları veya “bagetler” Güney Asya’da bir favori yemeğidir ve burada kaynatılır ve pişirilir. Filipinler’de moringa yaprakları geleneksel olarak basit bir çorba yapmak için kullanılan et suyuna eklenir.
Moringa yapraklarının ezilmiş hali temizlik ürünlerinde kullanılır. Moringa özütünün topikal formülasyonu cildi canlandırabilir, yaşlanma belirtilerini azaltabilir. 

Yeşil Çay yaprakları, Moringa Oleifera ile harmanlandı. Moringalı Yeşil Çay ile Hayatınıza sıra dışı ama yumuşak içimli bir fincan mutluluk katın.
Doğadan ilham alınan kokularla, Deniz havası, tuz, kum ve mineral esintilerinin oluşturduğu derin lüks bir koku eşliğinde Moringa bitkisi ekstraktlı Juverty Men Deep &  Luxurious Duş Jeli’ ile duş artık daha keyifli. 


Deniz esintilerinin meyve ve odunsu notalarla harmanlanması ile ortaya çıkan eril koku ile canlanıp tazelenirken, Moringa bitkisi ekstraktlı Juverty Men Seascape Duş Jeli ile cildiniz beslensin, nemlensin.


Fresh and floral duş jelinin hibiscus ve nane notaları ile canlanıp tazelenirken, Moringa bitkisi ekstraktlı Juverty Women Fresh & Floral Duş Jeli ile cildinizi besleyin.


Yasemin, karanfil ve menekşe notalarının eşsiz uyumunu içeren, Moringa bitkisi ekstraktlı Juverty Women Inspired Glamour Duş Jeli’ ile yenilenin. 
Moringa bitkisi ekstraktlı, Şeftali çiçeği, ananas ve sitrus notalarının, yasemin ve misk parıltıları ile ortaya çıkan karışımını Juverty Women Tropical Shimmer Duş Jeli’ ile cildinizde hissedin. 


Moringa ekstraktlı içeriği, kara yılan otu, maka turpu, ısırgan otu ve deve dikeni bitkilerinden oluşan bitkisel kompleks karışımlı Juverty Men Kepek Karşıtı Şampuan ve Juverty Women Kepek Karşıtı Şampuan ile Günlük hayatın getirdiği yıpranmalara karşı saçlarınızın güzelliğini koruyun.


Moringa ekstresi, kukui yağı ve havuç tohumu yağı ile zenginleştirilmiştir Juvert Boyalı & İşlem Görmüş Saçlar İçin Şampuan ile saçlarınızın daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlayın.


Saçlarınıza hak ettiği bakımı sağlayan Moringa ekstraktlı Juverty Women Şampuan& Saç Kremi 2 in 1 ile saçlarınızı kökten uca temizlerken, saçlarınızın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayın.


Moringa ekstraktı ile güçlendirilmiş, Çok Amaçlı Genel Temizleyici ferah kokusu ve çok yönlü kullanımı sayesinde koltuklarda, halılarda, mutfakta, banyoda, evin her noktasındaki temizlikte en büyük yardımcınız olacak.
Moringa ekstraktı ile güçlendirilmişdir.  Juverty Home Yüzey Temizleyici ahşap, mobilya, parke, fayans, mermer, marley, karo, granit gibi evinizin tüm yüzeylerinde kullanabileceğiniz, ferah kokusu ve çabuk kuruyan formülü sayesinde yüzey temizliğinde en büyük yardımcınız olacak.


Moringa ve portakal kabuklarından elde edilen ekstraktlar ile güçlendirilmiş Juverty Home Fırın & Izgara İçin Yağ Çözücü Sprey ile ızgara ve fırınlardaki yanmış zorlu yağ kalıntılarını uzaklaştırın.


Moringa ve portakal kabuklarından elde edilen ekstraktlar ile güçlendirilmiş Juverty Home Yağ Çözücü Sprey ve Juverty Home Mutfak Spreyi mutfak temizliğinde en büyük yardımcınız olacak.

Moringa ekstraktlı Juverty Home Sıvı Bulaşık Deterjanı ve limon, kokusuyla bulaşıklarınıza ferahlık katın.


Moringa ekstraktı içeren formülü ile su ve kirlerin yüzeyde tutunmasını engellemeye yardımcı olan Juverty Home Banyo & WC Spreyi Ferah kokusu ve çabuk kuruyan formülü sayesinde lavabo, musluk, duşa kabin, tuvalet ve küvet, duş başlığı, cam, fayans ve seramik banyo yüzeyleri, fayans arası (derz) temizliğinde en büyük yardımcınız.

Juverty Home Beyazlar İçin Sıvı Çamaşır Deterjanı, Juverty Home Renkliler İçin Sıvı Çamaşır Deterjanı, Juverty Home Siyahlar İçin Sıvı Çamaşır Deterjanı Moringa özü ile giysilerinizin temizliğinin etkili şekilde yapılmasına yardımcı olurken kumaşların renk, dokularının korunmasını sağlayacak.

Paylaş:

Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) Nedir?

Çörek Otu faydaları