Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) Nedir?

Doğu tıbbı birçok farklı bitki ve mantardan yararlanır. En popüler olanı reishi mantarıdır. Reishi mantarı 2000 yıldan uzun süredir bazı geleneksel tıp uygulamalarının bir parçası olmuştur. 

Ganoderma Lucidum olarak da bilinen ve “ölümsüzlük mantarı” olarak adlandırılan Reishi mantarı, uzun zamandır bağışıklık sistemi ve doğu asya tıbbındaki genel sağlığı geliştirici özellikleri ile bilinen kırmızı-kahverengi, odunsu bir mantardır.

Ganoderma Lucidum meşe ve diğer sert ağaçlar üzerinde yetişir. Bu tür yıllık mantarlar tipik olarak ölü ya da kuru ağaçlar üzerinde, kışın yapraklarını döken özellikle akçaağaç, karaağaç, söğüt, manolya, akasya ve Asya’da erik ağaçları üzerinde de yetişebilmektedir.

Reishi mantarları nerede büyüdüğüne ve büyüdüğü odun türüne bağlı olarak, çok sayıda şekil ve boyut alabilirler.  Reishi, garip şekillidir ve hiçbiri aynı değildir. Enlem, rakım, üzerinde büyüdüğü ağaç, sıcaklık, çevresel mikroplar, ışık, hava koşullarına bağlı olarak, şekil önemli ölçüde değişebilir.  Ganoderma Lucidum genellikle “Kırmızı Reishi” olarak adlandırılır, çünkü genellikle tuğla kırmızısı bir renktir.

Anavatanı Çin olan Ganoderma Lucidum tedavi ve beslenme için yüksek değere sahiptir. Geleneksel Çin tıbbında uzun bir geçmişe sahip olan Ganoderma Lucidum, yaşamı uzattığına ve sağlığı geliştirdiğine inanılan bir mantar türüdür.

Reishi, tarih boyunca Asya halkının sağlığı, uzun ömürlülüğü ve daha merkezli bir zihin durumunu teşvik etmek için kullandığı en önemli ve en saygı duyulan mantar türüdür. Dünyanın en koruyucu mantarları arasında olduğu bilinmektedir. Reishi, bir şekilde insan vücudunun hemen hemen her hücresine yarar sağlayan yüzlerce biyolojik olarak aktif bileşen içerir.  Reishi çok güvenlidir ve herkes tarafından sağlık ve uzun ömürlülüğü teşvik etmek için kullanılabilir.

Reishi Mantarlarının Yararları

Reishi mantarının en önemli etkilerinden biri, bağışıklık sistemini güçlendirebilmesidir.

Kansere neden olan ve önleyen şeylerin çoğu gizemini korurken, düzenli tüketimin kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini bulan reishi mantarları üzerinde yapılan çalışmalar mevcuttur. Reishi mantarının sadece kanserin gelişmesini önlediği değil, araştırmalar da reishi mantarının vücuttaki mevcut kanser hücrelerini de ortadan kaldırabileceğini göstermiştir.

Bazı çalışmalar, reishi mantarının yorgunluk ve depresyonu azaltabileceği ve yaşam kalitesini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Yapılan araştırmalar, reishi mantarında bulunan polisakkaritlerin veya uzun karbonhidrat zincirlerinin ömrü uzatan özelliklere sahip olduğu sonucuna varmıştır.  

Hafızanızı geliştirmek ve beyninizi yaşlanma ile birlikte gelen bazı hastalıklara karşı korumak mı istiyorsunuz? Bunu yapmanın birkaç yolu vardır ve reishi mantarları bunlardan biri olabilir.

Reishi Mantarı  Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavsiye edilen günlük tüketim miktarı aşılmamalı.

Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumunda doktora danışılmalı.

Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçmez.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.  Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Paylaş:

Propolis Nedir?

Moringa Oleifera Bitkisi